WITRYNA WYKONANA W RAMACH PROJEKTU

"Dywersyfikacja i rozwój populacji żubrów w północno-zachodniej Polsce", współfinansowanego w ramach Instrumentu finansowanego na rzecz Środowiska (ENV.E.3. - LIFE - Przyroda_ ze środków LIFE+ (umowa o dofinansowanie projektu z dnia 28.07.2014 r. nr LIFE13NAT/PL/000010) oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (umowa o dofinansowanie projektu z dnia 16.07.2014 r. nr 478/2014/Wn-16/OP-RE-LF/D)."
 
 
 
 
 
 
 

Działalność ZTP

Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze od 2005 roku zajmuje się dzikimi stadami żubrów w województwie zachodniopomorskim.
Jedno ze stad bytuje głównie na terenie Nadleśnictwa Mirosławiec i liczy około 90 osobników, natomiast drugie przebywa na Poligonie Drawskim i liczy około 60 osobników.
Żubry w Nadleśnictwie Mirosławiec pojawiły się z inicjatywy prof.
Ryszarda Graczyka, kierownika Katedry Zoologii Akademii Rolniczej w Poznaniu.
W roku 1980 do zagrody adaptacyjnej w Nadleśnictwie Wałcz przywieziono osiem żubrów z Puszczy Białowieskiej, które z biegiem czasu zmieniły rewir.
W przypadku stada na Poligonie Drawskim to zostało ono utworzone w roku 2008.
Do dwóch zagród adaptacyjnych w Dobrzanach i Łobzie zostało przywiezionych po osiem żubrów, które po opuszczeniu zagród połączyły się w jedno stado i w tym ugrupowaniu występują do dziś.

Podziel się na:
  • RSS